02EM/01.25.01-157 Spørgsmål til Landsstyret: Hvorledes agter Landsstyret at skabe initiativer til en yderligere indsats for udvikling af landbaserede erhverv afledt... Fra Mads Peter Grønvold

20120913 09:27:16
02EM/01.25.01-157 Spørgsmål til Landsstyret: Hvorledes agter Landsstyret at skabe initiativer til en yderligere indsats for udvikling af landbaserede erhverv afledt... Fra Mads Peter Grønvold

20. august 2002    EM 2002/157


I medfør af § 36 i Forretningsordenen for Grønlands Landsting fremsætter jeg hermed følgende spørgsmål til Landsstyret:

Spørgsmål til Landsstyret: Hvorledes agter Landsstyret at skabe initiativer til en yder-ligere indsats for udvikling af landbaserede erhverv afledt af fiskeriet?

(Landstingsmedlem Mads Peter Grønvold, Kattusseqatigiit)

I mit arbejde i næsten 4 år som landstingsmedlem har jeg flere gange fremsat ønske om styrkelse af erhvervlivet, især i de erhverv, som politisk aldrig blev taget initiativ til.

Man kan sige, at initiativer i landbaserede erhverv ikke har været mange i de senere år, selvom produktionsanlæggene i visse steder er blevet tilpasset, har man ikke løst problemet omkring indhandling for fiskerne.

Jeg synes, at man bør løse fiskernes problemet om mangel af indhandlingssteder, idet det kan tage flere dage for fiskerne at afsætte deres fangst.

Man har flere gange sat problemer for indhandling af hellefisk og rejer i indenskærs fiskeri i de senere år, ligesom det er tilfældet for torskefiskeriet.

Jeg synes, vi må have klarere mål i Grønland for fiskeriet generelt. Mit grundlag til mit krav er, at jeg synes, at man bør forbedre fiskernes vilkår i de senere år for indhandlingsmuligheder.

I kraft af mit medlemskab af Landtinget har jeg arrangeret folkemøder i Diskobugten, i Upernavik, Uummannaq og Qaanaaqs kommuner. Selvom der findes erhvervsmuligheder i flere steder, har man ikke åbnet muligheder for erhvervsfremme.

Derfor mener jeg, at der bør ske en erhvervsudvikling i de omtalte områder.